czwartek, 5 kwietnia 2012

E-czytnik

Po pierwsze co to jest e-czytnik, według Wikipedii:

"urządzenie cyfrowe lub oprogramowanie utworzone (dedykowane) w celu wyświetlania i czytania książek elektronicznych (e-book) i czasopism (e-gazeta) oraz wszelkich dokumentów wizualnych (głównie piśmienniczych) w formie elektronicznej...".

W tej notce skupie się na urządzeniach.

Na co należy zwrócić uwagę planując kupno takiego sprzętu, po pierwsze i jest to najważniejsze na ekran powinien być wykonany w technologi e-papieru. Obecnie na rynku dominują czytniki z ekranem E-Ink w dwóch odmianach starszej Vizplex oraz nowszej Pearl. Jeżeli jesteśmy przy ekranie to ważny jest także jego rozmiar, czytniki występują w zakresie 5 do 10 cali, kontrast standard to 6:1 oraz wyświetlana skala szarości od 4 odcieni do 16 oczywiście im więcej tym lepiej.

Jak pewnie zauważyliście opisuję jedynie czytniki czarno-białe, jest co prawda na rynku polskim czytnik pozwalający wyświetlacz kolorowy w technologi e-papieru to JetBook Color ale cena wysoka a ekran mało dopracowany na ta chwilę nie polecam, są także na rynku często spotykane a`la czytniki z ekranami LCD ale jeżeli macie zamiar używać tego do czytania książek to lepiej omijajcie je z daleka po kilku dziesięciu minutowym czytaniu na takim "czytniku" oczy będą was bardzo bolały.

Rodzajem procesora w przypadku tych urządzeń w ogóle bym się nie zajmował, czytnik powinien służyć do czytania a do tego czterordzeniowego kolosa nie potrzeba.

Warto zwrócić uwagę na wielkość pamięci dostępnej dla zapisu książek, producenci mają różne pomysły najczęściej jest to pamięć wewnętrzna plus możliwość jej rozszerzenia czasem nie ma czytnika kart zamiast tego jest np w przypadku czytnika Kindle od Amazona dostęp do chmury 5GB gratis.

Kolejna kwestia to komunikacja czytnika podstawa to USB do komunikacji z komputerem (to chyba mają wszystkie dostępne na rynku), WiFi większość posiada oraz 3G to już nieliczne. Ponownie na uwagę zasługują niektóre modele czytnika Amazonu w nich modem 3G nie wymaga (nie ma możliwości) instalacji własnej karty, sprzęt dostajemy z działającym modemem co ważne ZA DARMO w niektórych modelach istnieje nawet możliwość przeglądania internetu całkowicie za darmo w większości krajów na świecie, może kiedyś pokuszę się o dokładne opisanie w osobnej notce.

I oczywiście pytanie co będziemy mogli przeczytać na czytniku czyli jakie formaty może obsługiwać dane urządzenie, a jest tego sporo najbardziej popularne to PDF (niestety), EPUB, PRC, RTF, HTML, DOC, DOCX, TXT, MOBI oraz dodatkowo formaty nie związane z książkami MP3, JPG, TIFF, BMP.
Należy także zwrócić uwagę na zabezpieczenia w szczególności niesławny DRM ADE.
W tym punkcie należy się dodatkowa uwaga jeżeli nawet wybrany czytnik nie obsługuje któregoś z formatów zawsze istnieje możliwość przekonwertowania książki na komputerze np za pomocą bezpłatnego programu calibre, program ma swoją polską wersję.

Bateria w jaką jest wyposażony czytnik a właściwie pytanie na ile nam starczy, w tej kwestii raczej powinniście być miło zaskoczeni ze względu na zastosowaną technologię e-papier zużywa energię tylko na przeżucanie stron to pomiędzy ładowaniami najczęściej upływa okres miesiąca do dwóch.

Na koniec kilka dodatkowych funkcji w które czasem są wyposażone czytniki - zakładki, notatki, podkreślenia, wbudowane słowniki, funkcja TextToSpeech.

Proszę potraktować ten wpis jako pierwszą część dłuższego cyklu w najbliższym czasie postaram się napisać jak przebiegał u mnie wybór czytnika i jaki konkretnie zakupiłem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz